Svetovni dan Zemlje – za prihodnost brez plastike

Čistilna plastika
V zadnjem desetletju je bilo proizvedene več plastike kot v celotnem 20. stoletju. (Foto: Občina Ankaran)

Današnji svetovni dan Zemlje je v znamenju boja za prihodnost brez plastike. V ospredju je zahteva po 60-odstotnem zmanjšanju proizvodnje plastike do leta 2040 s končnim ciljem zagotoviti prihodnost brez plastike za prihodnje generacije.

Strokovnjaki svarijo, da plastika škoduje ljudem, živalim in biotski raznovrstnosti. Ko se razgradi v mikro delce, plastika sprošča strupene kemikalije v hrano in vodne vire ter je prisotna v zraku, ki ga dihamo.

V zadnjem desetletju je bilo proizvedene več plastike kot v celotnem 20. stoletju. V zadnjih letih je njena proizvodnja narasla že na več kot 380 milijonov ton na leto, industrija pa še vedno neustavljivo raste. Znanstveniki zato opozarjajo na nujnost hitre opustitve plastike za enkratno uporabo do leta 2030, izvajanje politik za odpravo hitre mode, ki uporablja in proizvaja ogromne količine plastike, ter vlaganje v inovativne tehnologije in materiale za izgradnjo sveta brez plastike.

Dan Zemlje simbolična pixabayDanašnji svetovni dan Zemlje mineva v znamenju številnih aktivnosti, v katere naj bi bila vključena več kot milijarda ljudi po vsem svetu.  (Foto: Pixabay)

V Sloveniji je leta 2022 nastalo 63.000 ton odpadne plastike, recikliranih pa je bilo 72.000 ton. Večja količina reciklirane plastike v letih 2021 in 2022 v primerjavi z nastalo odpadno plastiko je predvsem posledica recikliranja plastike, ki je nastala v 2020, in povečanega uvoza, je ta teden objavil državni statistični urad.

Leta 2022 je država uvozila 107.000 ton odpadne plastike, izvozila pa 92.000 ton. Največjo količino, 60.000 ton, je uvozila iz sosednje Italije, največ plastike pa je izvozila v Turčijo, in sicer 25.000 ton.

Za varstvo okolja je bilo v letu 2022 namenjenih 409 milijonov evrov investicij ali 0,81 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP), kar je na letni ravni za 58 milijonov ali 0,14 odstotne točke več. Povečali so se tudi tekoči izdatki za varstvo okolja, ki so od leta 2018 zrasli s 595 na 831 milijonov evrov ali z 1,30 na 1,65 odstotka BDP.

Vir: SURS

Današnji svetovni dan Zemlje mineva v znamenju številnih aktivnosti, v katere naj bi bila vključena več kot milijarda ljudi po vsem svetu. V Ankaranu smo ga obeležili že v začetku meseca, ko sta Občina Ankaran in Krajinski park Debeli rtič pripravila čistilno akcijo na zavarovanih območjih.

Danes pa se pridružujemo dogajanju v zdravilišču Rdečega križa na Debelem rtiču, kjer zaposleni in otroci obeležujejo dan Zemlje z delavnico sejanja in izdelavo rtiškega lončka, zasaditvijo drevesa in ogledom zdraviliškega parka s predstavitvijo rastlin.

Dan Zemlje MZL 1Foto: Miha Crnič

Dan Zemlje MZL 2Foto: Miha Crnič