Pojdite na vsebino

Policija poziva k popolni odpovedi uporabe pirotehnike

Petarde banner PU
Policija poziva ljudi, naj se odpovejo uporabi pirotehnike, ki škodljivo vpliva na ljudi, živali in okolje.

Policisti bodo v prihajajočih predprazničnih dneh izvajali vrsto preventivnih in represivnih ukrepov za zagotavljanje večje osveščenosti glede nevarnosti uporabe različnih pirotehničnih izdelkov ter se trudili preprečevati in odkrivati nezakonite dejavnosti preprodaje teh izdelkov na črnem trgu.

Na tem področju Policija sicer že vrsto let izvaja preventivno akcijo »Bodi zvezda, ne meči petard!«. Skozi dosedanje obdobje poteka akcije se je pokazalo, da je s preventivnim pristopom mogoče spreminjati navade občanov, predvsem mladoletnikov glede uporabe pirotehničnih izdelkov. Lani so na Policijski upravi Koper akcijo podkrepili s sloganom "Letos pokamo le od sreče - quest'anno si scoppia soltanto di gioia!", s čimer nagovarjajo ljudi, naj se v celoti odpovejo uporabi pirotehnike. Škodljivi učinki pokov imajo negativen vpliv tako na okolje kot na zdravje ljudi ter povzročajo trpljenje tudi živalim. "Tudi rezultati več raziskav potrjujejo prisotnost zelo majhnih trdnih delcev (vključno z ultra finimi delci, nanodelci) v ozračju ter njihov negativni vpliv na okolje in zdravje," na negativne okoljske in zdravstvene vplive uporabe pirotehnike opozarjajo tudi v Medobčinski upravi Istre.

Policija obravnava vse več primerov škode zaradi uporabe pirotehnike

Na območju Policijske uprave Koper letos že od oktobra dalje zaznavajo neobičajno veliko klicev, povezanih z uporabo pirotehničnih izdelkov. Predvsem so izstopajoči večeri ob koncih tedna in v času počitnic. "Izstopajoče in ponavljajoče lokacije so tam, kjer se običajno zbirajo mladostniki (okolice šol, igrišč ipd). Pirotehniko smo letos zasegli v več primerih, lani smo zasegli 866 kosov petard F1. Vsako leto obravnavamo več poškodovanj parkomatov, poštnih nabiralnikov, košev za smeti in podobno," so navedli v PU Koper.

Uporaba ognjemetnih izdelkov dovoljena zgolj med 26. decembrom in 1. januarjem


Vse občane opozarjajo, da je po Zakonu o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih (ZEPI) prodaja ognjemetnih izdelkov fizičnim osebam dovoljena od 19. do 31. decembra, njihova uporaba pa je po zakonu dovoljena zgolj med 26. decembrom in vključno 1. januarjem.  "V navedeno kategorijo ognjemetnih izdelkov uvrščamo pirotehnične izdelke, katerih glavni učinek je pok, npr. razne pokajoče žabice, metuljčki, vžigalice, t.i. pasje bombice in podobno. Gre za pirotehniko, ki je med fizičnimi osebami najbolj razširjena in hkrati tudi najbolj moteča za okolico. Vsa ostala pirotehnična sredstva, ki so uvrščena v višje kategorije, so za fizične osebe prepovedana, kazniva pa je ne samo njihova uporaba, ampak že sama posest," opozarjajo v PU Koper. Poudarjajo, da je uporaba ognjemetnih izdelkov, katerih glavni učinek je pok, prepovedana v strnjenih stanovanjskih naseljih, v zgradbah in vseh zaprtih prostorih, v bližini bolnišnic, v prevoznih sredstvih za potniški promet in na površinah, na katerih potekajo javni shodi in javne prireditve.

V policijski upravi Koper opozarjajo: "V kolikor se uporabi pirotehnike ne morete izogniti, nakup tovrstnih izdelkov opravite zgolj v specializiranih trgovinah in ne od uličnih preprodajalcev na črnem trgu ali na spletu, izdelke pa vedno uporabljajte zgolj v skladu z navodili proizvajalca. Opozarjamo, da morajo biti vsa pirotehnična sredstva v specializiranih trgovinah ustrezno označena, opremljena z deklaracijami, k izdelku pa morajo biti obvezno priložena navodila za uporabo v slovenskem jeziku."

Predvidena globa, ki jo za fizične osebe predvideva Zakon o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih, je od 400 do 1.200 evrov, za pravne osebe pa vse do 50.000 evrov. V PU Koper ob tem opozarjajo še na določila Zakona o zaščiti živali, ki prepoveduje obmetavanje živali s petardami ali drugimi pirotehničnimi sredstvi.

V skladu s sloganom »LETOS POKAMO LE OD SREČE« apelirajo na vse, da se letos v celoti odpovejo uporabi pirotehnike. S tem bo preprečena tako nevarnost za nastanek poškodb, ki je lahko posledica nepravilne uporabe ali slabe kakovosti izdelka, poskrbljeno pa bo tudi za dobrobit živali in čisto okolje, v katerem živimo. 

S skupnimi močmi lahko pripomoremo k bolj mirnim praznikom.