Pojdite na vsebino

Svetovni dan Zemlje: Z majhnimi koraki do velike spremembe

Dan Zemlje 2025
Le zdravi ekosistemi prispevajo k blaženju podnebnih sprememb, shranjevanju ogljika in zagotavljanju virov za čisto energijo. (Foto: Pexels)

Danes obeležujemo svetovni dan Zemlje, ki letos poteka pod geslom Naša moč, naš planet in postavlja v ospredje kolektivno moč posameznikov in skupnosti pri doseganju pozitivnih sprememb.

Letošnji Svetovni dan Zemlje poudarja ključno vlogo obnovljive energije in poziva k proizvodnji čiste elektrike po vsem svetu. »Ohranjanje narave in trajnostni energetski prehod sta neločljivo povezana. Le zdravi ekosistemi prispevajo k blaženju podnebnih sprememb, shranjevanju ogljika pa tudi zagotavljanju virov za čisto energijo,« so zapisali na spletni strani Zavoda RS za varstvo narave.

V obeležitev svetovnega dneva Zemlje sta Občina Ankaran in Krajinski park Debeli rtič že v začetku aprila pripravila čistilno akcijo, ki se je  je udeležilo kar 120 prostovoljcev. Danes dopoldne o pomenu narave ozaveščajo v zdravilišču RKS Debeli rtič. V okviru dogodka z naslovom Pomen vremena in morja so pripravili delavnice za osnovnošolske otroke pod vodstvom strokovnjakov iz Agencije RS za okolje, Morske biološke postaje Piran, Pedagoške fakultete iz Kopra in predstavnikov Zdravilišča RKS Debeli rtič.

V Sloveniji je po podatkih Statističnega urada RS količina energije, namenjene končni rabi v letu 2023, znašala nekaj več kot 201.000 TJ, kar je približno toliko kot v letu pred tem. Največji delež (41 %) je predstavljala poraba v prometu. Na drugem mestu je bila predelovalna industrija z gradbeništvom (25 %), sledili so gospodinjstva (22 %), storitvene dejavnosti (9 %) in drugi porabniki(3 %).

V strukturi končne rabe pa so prevladovali naftni proizvodi (47 %), sledili so električna energija (23 %), obnovljivi viri energije (14 %), zemeljski plin (12 %), toplota (3 %) in trdna goriva (1 %).

Zavod RS za varstvo narave ob letošnjem dnevu Zemlje izpostavlja pomen trajnostnega ravnanja z naravnimi viri, spodbujanja biotske raznovrstnosti in ozaveščanja o vplivu izbire vira energije na naravo. »Z majhnimi koraki lahko prispevamo k veliki spremembi – bodisi z varčevanjem z energijo ali aktivnim pristopom k obnovljivi energiji, s podporo ali sodelovanjem v trajnostnih projektih, izobraževanjem o trajnostnem načinu življenja in prilagoditvami svojih življenj tako, da planetu Zemlja ne otežujemo njenega naravnega delovanja,« so pozvali.