Pojdite na vsebino

Za 1. november prižgimo svečo manj

Nagrobne sveče
Odpadne nagrobne sveče same po sebi niso nevaren odpadek, vendar ko ne služijo več svojemu namenu, onesnažujejo in obremenjujejo okolje, četudi jih recikliramo.

Ali ste vedeli, da vsak Slovenec v povprečju prižge osem nagrobnih sveč na leto, kar pomeni skupaj okrog 16 milijonov sveč, od katerih jih kar dve tretjini porabimo ob 1. novembru?

Leta 2022 smo pri nas kupili 3992 ton nagrobnih sveč, od tega večino parafinskih (elektronskih je manj kot 10 odstotkov). V primerjavi z letom 2010 se je količina predlani zmanjšala za skoraj 40 odstotkov. Spodbudno je, da kot družba vendarle razmišljamo vse bolj trajnostno. Količino odpadkov lahko zmanjšamo že s preprostimi ukrepi v vsakdanjem življenju. Na primer tako, da ne kupujemo stvari, ki jih ne potrebujemo ali ki imajo kratko življenjsko dobo.

Odpadne nagrobne sveče same po sebi niso nevaren odpadek, vendar ko ne služijo več svojemu namenu, onesnažujejo in obremenjujejo okolje, četudi jih recikliramo. V Sloveniji je ravnanje s svečami urejeno tako, da skrb za predelavo prevzemajo osebe, ki so jih dale na slovenski trg (proizvajalci, uvozniki, trgovci). Končni cilj predelave sveč je pridobiti sekundarne surovine, kot so parafin, PVC, kovine, steklo in druge vrste plastike, ki večinoma nadaljujejo svojo pot v proces novih proizvodov. 

Ob spoštovanju tradicije prižiganja sveč na grobovih naj nas vodi misel »Predniki vam ne bodo zamerili, če boste prižgali svečo manj, potomci vam bodo za to hvaležni«. Če pa vseeno želite prižgati svečo, uporabite tisto, ki jo je mogoče znova napolniti, ali takšno z daljšim časom gorenja.

Medobčinska uprava Istre