Domovina, ki smo jo ustvarili skupaj, nam mora biti v ponos

Župani Ankarana, Pirana, Izole in Kopra so obeležili dan državnosti s svečano slovesnostjo. Prireditev so občine sooblikovale z Avditorijem Portorož, Orkestrom slovenske filharmonije pod taktirko Marca Angiusa in violinistko Anno Tiffu. Slavnostni govornik je bil dr. Jože Pirjevec.

V občinah Ankaran, Piran, Izola in Koper so letos znova organizirali skupno proslavo, kar kaže na težnjo po nadaljnjem vzajemnem delovanju občin na področju lokalne politike v dobrobit regije. Teritorialna umeščenost, skupna zgodovina, dvojezičnost in bližina morja ostajajo specifične povezave občin v slovenski Istri, kakršnih ni drugod v našem prostoru. 

Slovesnost sovpada s Tartinijevim letom, zato ni naključje, da je nocojšnji dogodek obogatil koncert klasične glasbe Orkestra slovenske filharmonije pod vodstvom Marca Angiusa in svetovno uveljavljene violinistke Anne Tiffu.  

Violinistka Anna Tiffu. Foto: Jadran Rusjan

Orkester slovenske filharmonije. Foto: Jadran Rusjan

Svečane prireditve se je na povabilo županov udeležil tudi slavnostni govornik dr. Jože Pirjevec inSlavnostni govorec je bil zgodovinar dr. Jože Pirjevec. Foto: Jadran Rusjan ob tej priložnosti kritično orisal bližnjo jugoslovansko in slovensko preteklost s stališča oblasti, a vendar poudaril, da ostaja trden v veri v naš narod. »Slovenci smo na 16. mestu, kar zadeva odličnost našega izobraževalnega sistema. Smo na 84. mestu glede povprečnega bruto domačega proizvoda, imamo stoodstotno pismenost mladih, ki se uvrščajo med odličnjake na mednarodnih preverjanjih znanja. /…/ Kar je zame še važneje, pa je dejstvo, da imamo Slovenci civilno družbo, ki se je v zadnjem poldrugem letu izkazala na nadvse zgovoren način.«

Župan gostiteljske Občine Piran je v imenu koordinacije županov P. I. K. A. povedal, da je ponosen na Istrane, saj navkljub trenutnemu obdobju, ki nas razdvaja, najdemo vedno znova načine za skupno delovanje in povezovanje. »Skozi leta smo dokazali, da znamo sodelovati v mednarodni skupnosti, tekmovati na svetovnem trgu in prispevati k spoštovanju vrednot miru in človekovih pravic. Tudi kup napak smo naredili, a smo dovolj samozavestni, da si jih priznamo in jih popravljamo. Na domovino, ki smo si jo ustvarili, smemo biti ponosni. Slovenija je varna in stabilna, dinamična in razvojno naravnana država, v kateri je prijetno živeti. Zgradili smo jo skupaj in le skupaj jo bomo uspeli ohraniti.« 

Župan Gregor Strmčnik je ob tem dodal:
»Zelo me veseli, da smo občine slovenske Istre ponovno izpeljale skupno proslavo ob dnevu državnosti, saj gre za eno izmed potrditev krepitve sodelovanja in poenotenj prizadevanj istrskih županov na različnih področjih. V okviru sodelovanja P. I. K. A. smo vzpostavili izjemno osnovo za nadaljnji razvoj slovenske Istre v smer samostojne pokrajine in Sloveniji dokazali, da kljub različnosti uspešno sodelujemo na področjih skupnih interesov in potreb ter v dobro prebivalcev Istre snujemo uspešne poti do skupnih ciljev.«

Več v Sporočilu za javnost štirih istrskih občin. Foto: Jadran Rusjan.

Istrski župani so skupaj obeležili dan državnosti. Foto: Jadran Rusjan

 

Fotogalerija