Kri rešuje življenja

V Marezigah so včeraj, 19. oktobra 2023, podelili priznanja krvodajalcem jubilantom iz koprske in ankaranske občine, ki so kri darovali 50- in večkrat. V imenu Občine Ankaran jim je čestitala podžupanja Martina Angelini.

Poseben poklon velja rekorderju med njimi, Milanu Poljšaku iz Hrvatinov (na fotografiji), ki je na krvodajalski stol sedel kar 169-krat.

RK jubilanti 2023Milan Poljšak iz Hrvatinov je na krvodajalski stol sedel kar 169-krat. (Foto: Občina Ankaran)

Občina Ankaran spodbuja prostovoljstvo in darovanje krvi tudi preko štipendijske sheme, saj ju uvršča med merila, ki določajo zvišanje štipendije. Med našimi letošnjimi štipendisti je kar 52 prostovoljcev, med njimi tudi 9 krvodajalcev.

Krvodajalec/krvodajalka je lahko vsaka zdrava oseba med 18. in 65. letom starosti, ki ima najmanj 50 kilogramov telesne teže, brez večjih zdravstvenih težav v preteklosti, ki ni zaužila mastnih jedi in alkohola na dan, ko se je odločila darovati kri. Ženske lahko darujejo kri vsake štiri mesece, moški pa vsake tri mesece.