Pojdite na vsebino

Občina Ankaran širi vključevanje in soodločanje občanov tudi na manjše projekte

Participativni proračun grafika 1
Občinski participativni proračun je proces demokratičnega soodločanja, pri katerem o porabi dela občinskih proračunskih sredstev neposredno odloča lokalna skupnost. (Grafika: Zavod Danes je nov dan)

Na 18. redni seji občinskega sveta, 24. oktobra, je bil v drugem branju sprejet Odlok o participativnem proračunu Občine Ankaran. Ta v praksi predstavlja nadgradnjo široko zastavljene participativnosti, ki je v Ankaranu v nekoliko drugačni obliki vzpostavljena že od samega začetka delovanja občine.

Na podlagi sprejetega odloka bo župan sprejel še druge predpise, ki bodo do potankosti uredili postopek, nakar bo v prvi polovici prihodnjega leta prvič izveden postopek participativnega proračuna, kot ga od leta 2018 predvideva Zakon o lokalni samoupravi.

Na pobudo občanov izvedenih že veliko projektov

Občina je od začetka delovanja leta 2015 občane vključevala v pripravo vseh ključnih razvojnih dokumentov in aktov - prvih proračunov občine in še sedaj veljavnih strateških razvojnih dokumentov občine. Občani so bili vsako leto pozvani k podaji pobud za projekte, ki bi si jih želeli v občini, redno so potekala tudi zborovanja, v okviru katerih so bile pobude dodatno obravnavane. Na tak način je bilo v vseh letih prejetih približno 1000 pobud, od katerih jih je že veliko izvedenih (knjižnica, zdravstvena ambulanta, urejena obala in kopališča, urejene pešpoti, program za starejše, športna igrišča, parkirišča, glasbena šola, center dnevnih aktivnosti, pokopališče, financiranje dejavnosti društev…), nekaj jih je še v izvajanju (urejanje cest in kanalizacije, urejanje športnega parka Sv. Katarina), nekatere pa so bile zaradi zahtevnosti vnesene v dolgoročni razvojni načrt občine.

Participativni proračun grafika 2(Grafika: Zavod Danes je nov dan) 

Občani predlagajo in o predlogih tudi glasujejo

Pri procesu občinskega participativnega proračuna občani preko glasovanja neposredno soodločajo o porabi dela občinskih proračunskih sredstev oziroma o umestitvi posameznih projektov v predlog proračuna. Postopek predvideva vnaprej določen delež javnih sredstev za projekte, ki jih predlagajo in se do njih neposredno opredelijo občani. Izbiranje projektov je natančno definirano, politični predstavniki pa imajo pri tem zgolj vlogo presojevalca predlogov glede na izvedljivost, pristojnosti občine in zakonitost, medtem ko je končna odločitev na strani občanov, ki o projektih glasujejo.

Izglasovane projekte župan vključi v predlog proračuna

Občina Ankaran bo v tem in prihodnjem letu organizirala različne delavnice ter občane obveščala o vseh fazah participativnega proračuna. V prvi fazi bodo občani predlagali projekte, ki jih bo nato preverila strokovna komisija. Projekti, ki bodo izpolnjevali vnaprej določene pogoje, bodo vključeni v fazo glasovanja, s katerim bodo občani izmed predlaganih projektov izglasovali tiste, ki jih bo nato župan vključil v predlog proračuna in predlagal občinskemu svetu v sprejem. V fazi spremljanja pa bo občina sproti obveščala občane o poteku izvajanja izglasovanih projektov.