Ob današnjem državnem prazniku, dnevu upora proti okupatorju, je na Sv. Katarini v organizaciji Združenja antifašistov, borcev za vrednote NOB in veteranov Ankaran potekala proslava ob 83. obletnici ustanovitve OF slovenskega naroda. Dogajanje je v spodnji zapis zajela članica Združenja Neda Zorman.
Katarina – idealen prostor za praznovanja
Prireditveni prostor na Katarini je spet privabil Ankarančane in druge obiskovalce. Med pokončnimi drevesi, le streljaj od morja in rekreativnih površin je organizator, Združenje antifašistov, borcev za vrednote NOB in veteranov Ankaran ob obletnici ustanovitve OF slovenskega naroda 27. aprila, pripravil dostojno spominsko slovesnost ob dnevu upora proti okupatorju.
Program, ki sta ga zasnovali Darinka Vovk in Dana Kavšček, je profesionalno povezal igralec Rok Matek, v njem pa so glasbeni del prireditve nosili vokalna skupina Kresnik iz Sežane pod vodstvom Mirana Žitka in pevski zbor OŠ Ankaran z dirigentom Igorjem Smolnikom, govorni del pa prav tako ankaranski učenci zadnjega triletja pod mentorstvom učiteljice slovenščine Anje Kolar.
Zbrane je prvi pozdravil Jadran Pišot, predsednik Združenja. Sledil je nagovor župana Gregorja Strmčnika, ki je, podprto z lastno izkušnjo, podoživel spomin na čas nekdanje skupne domovine Jugoslavije, prizadevanja za nastanek Slovenije in njeno kasnejšo vključitev v skupnost evropskih narodov. Pri tem je izpostavil težnje in upravičena pričakovanja demokratične javnosti, ki se niso uresničila niti v samostojni Sloveniji niti v širši evropski skupnosti. Nazadnje je navedel tudi primere nasprotovanja posameznikov pri delu občinskega sveta, ki otežujejo uresničevanje programa v naši mladi lokalni skupnosti.
Slavnostni govornik je bil upokojeni ravnatelj, nekdaj tudi tajnik in dolga leta gonilna sila Združenja partizanskih učiteljev Primorske, Darij Dujmovič. Izpostavil je ustanovitev OF kot mobilizacijske sile slovenskega naroda v boju za svobodo, strašljivo moč fašizma nekoč in danes, vojna žarišča v svetu in licemersko vlogo Zahoda, kjer se krvave roke trgovine z orožjem spirajo s humanitarno pomočjo žrtvam vojn. Glavnino svojega govora je posvetil partizanskemu šolstvu na Primorskem, ki je v tem letu tudi v središču pozornosti pri delovanju našega združenja. Šolstvo je bilo v nemogočih razmerah neverjetno dobro organizirano in je z omejenimi sredstvi ob splošni podpori prebivalstva skušalo popraviti neizmerno škodo, ki jo je italijanski fašizem v dvajsetih letih na oblasti prizadejal slovenskemu narodu z jezikovnim genocidom.
Predsednik Jadran Pišot se je vsem sodelujočim pri prireditvi iskreno zahvalil. Posebej je omenil zgledno sodelovanje z OŠV Ankaran, ki je pod vodstvom ravnateljice Željke Adamčič nepogrešljiva pri številnih dogodkih v Ankaranu, ni pa pozabil omeniti niti Elvina Marsiča, po čigar zaslugi smo vse povedano in zapeto dobro slišali.
Da se po slovesnost ne bi prekmalu razšli, so poskrbeli preizkušeni člani Pero Mijatovič, Edi Šuber, Andrej Semenič, Alojz Gec in drugi.
Neda Zorman, Združenje antifašistov, borcev za vrednote NOB in veteranov Ankaran