Očistili Ankaran

Foto: ŠDA

Dan Zemlje smo v Ankaranu obeležili z veliko začetnico. V soboto, 22. aprila 2023, je rokave zavihalo 150 ljudi ter s skupnimi močmi očistilo Ankaran in Debeli rtič tako na kopnem kot po morju.

Tradicionalni čistilni akciji, ki jo je vrsto leto v mesecu aprilu organiziralo Športno društvo Ankaran, sta se letos pridružila Občina Ankaran in Krajinski park Debeli rtič.

Prostovoljci smo očistili Ankaran od njegove skrajne točke, Lazareta, do Sv. Katarine in skupno pobrali 58 vreč smeti, obalo očistili 2,6 tone betonskih in drugih večjih odpadkov, iz morja pa potegnili sidro, gumo in nekaj manjših odpadkov. V zalivu Sv. Jerneja je bilo dosti odpadkov, ki jih je na kopno naplavilo morje. Od vseh zbranih smeti je bilo največ plastičnih izdelkov.

.0Akcije se je udeležilo okvirno 150 ljudi. Foto: ŠDA

fotosv alen serec 4Potapljači so čistili tudi morsko dno. Foto: Alen Serec

img20230422090934Pripadniki SVOM in VGP Drava so obalo pod klifom očistili betonskih blokov. Foto: Občina Ankaran

Akcija je bila zelo uspešna predvsem zato, ker smo pokazali, da nam je mar za čisto in zdravo naravno okolje ter da s skupnimi močmi, dobro voljo in zgledom lahko res veliko naredimo.

Podžupanja Barbara Švagelj je ob tem povedala, da opaža, da je na delih obale, kjer so sprehajalne poti bolj uhojene, manj odpadkov, kar pomeni, da je veliko ljudi ozaveščenih in odpadkov ne odlagajo v okolje. Čistilne akcije se je udeležil tudi župan Gregor Strmčnik, ki je pozdravil udeležence.

Občina Ankaran se bo jeseni pridružila akciji Čista obala, za pobiranje odpadkov pa naravovarstveni nadzorniki skrbijo vsakodnevno med obhodi.

Organizatorji Občina Ankaran, Krajinski park Debeli rtič in Športno društvo Ankaran se iskreno zahvaljujemo vsem sodelujočim: Službi za varstvo obalnega morja (SVOM), Direkciji Republike Slovenije za vode s koncesionarjem VGP Drava, potapljaški enota Slovenske vojske, društvu Naredi Nekaj za Naravo, skavtom, Slovenski filantropiji in ukrajinskim beguncem iz Nastanitvenega centra Debeli rtič ter vsem drugim prostovoljcem.