Pojdite na vsebino

Občine slovenske Istre skupaj v preventivni akciji proti tigrastim komarjem

Tudi letos bodo občine slovenske Istre v sodelovanju s komunalnimi podjetji organizirale preventivno akcijo zatiranja ličink tigrastih komarjev, ki je namenjena predvsem zmanjševanju možnosti za razmnoževanje komarja.

Tigrasti komarji so nadležni zaradi svojega agresivnega hranjenja podnevi in posledično alergijskih odzivov gostiteljev na pike. Samice se hranijo s krvjo ljudi in toplokrvnih živali, zato lahko prenašajo tudi različne virusne bolezni.


Preventivna akcija, ki bo trajala od aprila do oktobra, bo primarno namenjena ozaveščanju občanov in občank o preprečevanju razmnoževanja te invazivne vrste komarjev, občine pa bodo za zmanjševanje možnosti razmnoževanja komarjev na javni infrastrukturi, ki omogoča nastajanje stoječih voda, uporabile sredstvo Aquatain. Pripravek deluje mehansko. Na vodni gladini ustvari film, ki preprečuje dihanje in razvoj komarjevih ličink ter polaganje jajčec. Ne obremenjuje okolja in ni škodljivo za ljudi, živali, rastline ter druge organizme. Sredstvo je priporočljivo nanašati večkrat. Razvojni krog od jajčeca do odraslega osebka komarja namreč spomladi traja od 15 do 20 dni, poleti pa le od 6 do 8 dni.

Za učinkovito akcijo ključno sočasno sodelovanje občanov   

Tigrasti komarji so slabi letalci, preletijo le nekaj sto metrov, zato je še posebej pomembno, da se akciji zatiranja njihovega razmnoževanja s preventivnim ravnanjem pridružite tudi sami. Zelo pomembno je, da izvajate aktivnosti, ki preprečujejo nastanek gojišč. Tigrastim komarjem za preživetje zadostujejo že majhne količine stoječe vode, v katerih se druga vrsta tu prisotnih komarjev ne more razmnoževati, obenem pa so premajhne za preživetje plenilcev komarjevih ličink, kot so žabji paglavci ter plenilske ličinke žuželk. Zato poskrbite za okolico brez nepokritih zalivalk za rože, veder, odprtih plastenk, pnevmatik in drugih majhnih posod, saj stoječa voda predstavlja idealno gojišče za komarje. Tudi voda, ki se nabira na ponjavah, napihljivih vodnih igračah, v žlebovih, sodih in rezervoarjih oz. v vazah, položenih na grobove, je idealno okolje za njihov razvoj. Redno je treba skrbeti za čiščenje vodnjakov in ribnikov. Poleg naštetega priporočamo sredstvo Aquatain za samostojno nanašanje. Preko občinskih komunikacijskih kanalov bomo sporočili, kdaj in kje bo na voljo za prevzem.

Aplikacijo sredstva bodo komunalna podjetja izvajala od aprila do oktobra

Vnos sredstva v jaške javne infrastrukture in druga mesta, kjer je stoječa voda, bo v občinah Izola, Piran in Ankaran ter Mestni občini Koper potekal v več fazah vse do oktobra, vse štiri občine slovenske Istre pa bodo občanom zagotovile tudi ampule za samostojno nanašanje sredstva. Komunalna podjetja bodo nanašala sredstvo predvidoma na gladino vode v peskolove jaškov, stoječa vodna korita v parkih in na stoječe vode na pokopališčih. Nanos sredstva bodo ponovile vsakih 28 dni. Po dostopnih podatkih lahko pričakujemo 91-% zmanjšanje pojavnosti ličink komarja okrog površin, kamor bo naneseno sredstvo Aquatain.